O škole Profil školy História školy

Základná škola s materskou školou Nemecká

História plne organizovanej základnej školy v obci sa začala písať 4. septembra 1972, kedy bola daná do užívania nová školská budova. Do lavíc zasadlo v dvanástich triedach 312 žiakov. Prví deviataci opúšťali školu 29. júna 1973.

V obci pôvodne existovala len málotriedna základná škola s vyučovaním v 1. – 4. ročníku. Po jej ukončení žiaci navštevovali ročníky druhého stupňa základnej školy v okolitých obciach, v Brusne a v Podbrezovej, neskôr v Predajnej.

Výstavba budovy školy bola realizovaná ako stavba mládeže. Školský areál bol odovzdaný do užívania po etapách. Nedostatky v kvalite stavebných prác, problémy s vykurovaním a strešným plášťom školy sprevádzajú život školy od jej sprevádzkovania až po súčasnosť.

Budova školy je rozsiahla, zväčša prízemná budova. Vo vstupných priestoroch sa nachádza administratívna časť, kancelárie riaditeľstva školy, školská jedáleň. Na poschodí sú priestory školského klubu detí a školskej knižnice. V samostatných prízemných traktoch vyúsťujúcich do širokej spoločnej chodby s respíriom sú priestory materskej školy, nižšieho stupňa základnej školy a vyššieho stupňa základnej školy. Učebne sú veľké, presvetlené, každá so samostatným átriom. V priľahlom prepojenom trakte sú umiestnené učebne, školské dielne a športová hala.

Základnú školu s materskou školou Nemecká navštevujú žiaci obce Nemecká a jej častí Zámostie a Dubová, a zo spádovej obce Ráztoka. V súčasnom období má škola v každom ročníku jednu triedu.

Výchovno-vzdelávací proces školy po dlhé roky podporovali výdatnou materiálnou pomocou podniky na území obce, predovšetkým Petrochema Dubová a Vojenský útvar Nemecká. Pomohli pri organizovaní záujmovej činnosti, športových, telovýchovných a branných súťaží. Základná škola s materskou školou Nemecká i v súčasnom období napriek nedostatku finančných zdrojov stavia na bohatých tradíciách školy. V rámci organizovanej záujmovej činnosti ponúka žiakom množstvo voľno časových aktivít v oblasti športovej, vzdelávacej, kultúrnej. Výsledkom plnenia výchovno-vzdelávacieho programu školy vypracovaného v roku 2004 na obdobie desiatich rokov bolo v oblasti regionálnej výchovy zriadenie ľudového múzea v priestoroch školy. Múzeum predstavuje drevené makety pôvodnej ľudovej architektúry majstra rezbára žijúceho v obci a v obci zozbierané predmety a nástroje, ktoré používali naši predkovia.

• Spojená škola, Školská 35, Nemecká
    Školská 279/35, 976 97 Nemecká
  • 048/618 26 11 (škola)
    0903 450 874 (riaditeľka školy, súkromné)